14. i 15. izvedba opere Brundibár u Osijeku
U suradnji s Centrom za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust pripremili smo dvije nove izvedbe opere Brundibár za djecu, u utorak, 26. studenog 2024. u 15 i 17 sati u Koncertnoj dvorani Franjo Krežma u Kulturnom centru Osijek.
Operu češkog skladatelja Hansa Kráse, (1899-1944) s libretom Adolfa Hoffmeistera, u originalu su izvodila djeca Terezina, koncentracijskog logora u tadašnjoj okupiranoj Čehoslovačkoj. Krása i Hoffmeister napisali su operu 1938. za natječaj čehoslovačkog Ministarstva školstva i narodnog obrazovanja koji je kasnije otkazan zbog razvoja političkih događaja. Probe su započele 1941. godine u židovskom sirotištu u Pragu, koje je služilo za privremeno obrazovanje djece koja su zbog rata odvojena od roditelja. U zimu 1942. opera je prvi put odigrana u sirotištu, kada su skladatelj Krása i scenograf František Zelenka već bili u Terezinu. Do srpnja 1943. gotovo sva djeca izvornog zbora i osoblja sirotišta odvedena su u Terezin gdje su ponovno ujedinjeni s Krásom, prilagodivši se ograničenim uvjetima koje su imali u logoru nastavili s probama, pa je dana 23. rujna 1943. Brundibár premijerno predstavljen u Terezinu gdje je uprizoren čak 55 puta u godinu dana.
Zanimljivo je da je posebna izvedba Brundibára održana 1944. godine za predstavnike Crvenog križa koji su došli pregledati životne uvjete u logoru. Ono što Crveni križ nije znao u to vrijeme bilo je to da je većina onoga što su vidjeli tijekom posjeta bila farsa te da je jedan od razloga zašto se logor Terezin činio ugodnim bio činjenica da su mnogi zatvorenici bili deportirani u Auschwitz kako bi se smanjio broj ljudi tijekom njihova posjeta. Kasnije te godine izvedba Brundibára je snimljena za nacistički propagandni film „Terezin: Dokumentarni film iz židovskog naselja“. Svi sudionici produkcije filma ukrcani su u kamione i poslani u Auschwitz čim je snimanje završeno. Većina je život završila u plinskim komorama odmah po dolasku, uključujući djecu, skladatelja Krása i glazbenike, a dječja opera “Brundibár“, koju je Krása ponovno rekonstruirao u Terezínu, srž je jedne ostavštine iz nacističkog vremena.
Hrvatska praizvedba opere održana je 27. siječnja 2018. godine, na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, ispred Prve hrvatske tvornice ulja u Zagrebu, budućeg prostora Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust. Opera je postavljena i izvedaba 4 puta na području nekadašnjeg koncentracijskog logora Jasenovac, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu kao i Zagrebačkom kazalištu mladih.
Operu Brundibár režiraju Krešimir Dolenčić i Kristina Grubiša, glazbenu podlogu snimila je Zagrebačka filharmonija, a pjevaju djevojački zbor Zvjezdice pod vodstvom Zdravka Šljivca te glume Božidar Peričić i Zoran Pribičević.
Izvedbe u Osijeku posebne su jer će posjetitelji uz operu moći čuti i svjedočanstvo preživjelog g. Darka Fischera. Izvedbe su besplatne za posjetitelje i pripremljene su za učenike osnovnih i srednjih škola u Osijeku, a programska knjižica može se pogledati ovdje.
Program se izvodi uz podršku i pomoć Grada Zagreba, Ministarstva kulture i medija RH, Ureda za udruge Vlade RH, Židovske općine Osijek i JANAF-a.