Drugu godinu za redom u partnerstvu s UNHCR-om Hrvatska, Agencijom UN-a za izbjeglice, organizirali smo radionice i natjecanje u izradi videa za učenike osnovnih škola na temu uključivanja izbjeglica u zajednicu. Poruka video uradaka inspirirana je UNHCR-ovom globalnom kampanjom 'Nada daleko od kuće'.
U okviru programa, za učenike su organizirana i predavanja o medijskoj pismenosti koje je održao zamjenik glavnog urednika '24 sata' Alen Galović, kao i radionica izrade videa mobilnim telefonom. Stotinu učenika sedmih i osmih razreda iz cijele Hrvatske, koji su prethodno sudjelovali na edukacijskim programima UNHCR-a i Festivala tolerancije, kroz online radionicu izrade videa vodio je profesionalni tim iz zagrebačke udruge RESTART kako bi stekli potrebna znanja i vještine za sudjelovanje u natječaju.
O tri najbolja rada odlučio je peteročlani žiri u sastavu glasnogovornika UNHCR-a Jana Kapića, fotografa i profesora snimanja na ADU Stanka Hercega, redatelja i profesora na ADU Nebojše Slijepčevića, mlade izbjeglice iz Sirije koja je novi dom pronašla u Zagrebu i direktorice Festivala tolerancije Nataše Popović. Osim nagrade najboljim radovima koji su odabrani prema kriterijima kreativnosti i tehničke dorađenosti, 5 najboljih radova objavljeno je na JoomBoos platformi te na društvenim mrežama Festivala tolerancije i UNHCR-a.
Prvu nagradu osvojila je Osnovna škola Ivana Gundulića Dubrovnik područna škola Šipan, drugo mjesto pripalo je Osnovnoj školi Vladimira Nazora iz Pazina, a treće Osnovnoj školi Strahoninec iz Čakovca.
Nataša Popović u svojoj je izjavi objasnila zbog čega je prva nagrada amaterskom videu jednoglasno dodijeljena pristiglom kratkometražnom filmu „Dorin i Galinin Dnevnik“, učenika osnovne škole s otoka Šipana. „Kratkometražni film prati na topao način odrastanje dvije djevojčice kroz njihove dnevnike. Smješten u prekrasni ambijent škole i otoka Šipana prikazuje nam dvije učenice iz različitih kulturoloških i geografskih sredina. Galina, djevojčica iz Ukrajine teško govori hrvatski i učenici ju zadirkuju iz ljubomore zbog njenog talenta za matematiku i fiziku. Otočka djevojčica Dora i Galina kroz svoje dnevnike uvode nas u dječji svijet prihvaćanja i podrške. Iako amaterski, ovaj film pokazuje veliku želju i interes učenika za stvaranjem videa u formi kratkog filma koji zrači kreativnošću i nadasve pokazuje koliko znači podrška učitelja u ostvarenju malih, ali važnih radova učenika viših razreda osnovnih škola. Medijska pismenost kao i sama tema filma pozitivne integracije izbjeglica u naše društvo nešto je što nadahnjuje i ostavlja jaki dojam na gledatelja. Režija, kamera i atmosfera kratkog filma ostvarenog u školskoj grupi zaslužuju čestitke cijelom timu učenika i učitelja.“