Tolerance Talk rasprave

Tolerance Talk rasprave

18. Festival tolerancije

Film je snažno sredstvo koje naše strahove, strasti i nelagode može odvojiti od nas samih kako bismo se s njima lakše suočili i o njima razgovarali a aktualni društveni događaji sve više ukazuju na potrebu za progovaranjem, inzistiranju na dijalogu i suradnji cijele zajednice u borbi protiv diskriminacije kao jednog od glavnih ciljeva Festivala tolerancije.

Prvo izdanje Festivala tolerancije u Zadru otvara polarizirajuće, ali za demokraciju važne teme u formatu strukturiranih rasprava pod nazivom Tolerance Talk koje su vezane uz filmove koji će se prikazati u festivalskim programskim sekcijama. U diskusijama i na okruglim stolovima uz stručnjake iz relevantnih društvenih područja sudjeluje i publika, kao važan faktor u kreiranju javnog mijenja, kroz poticanje kulturne komunikacije, a sve u svrhu izgradnje otvorenijeg i tolerantnijeg društva. Ove godine razgovaramo o nekoliko takvih društvenih fenomena – pravima osoba s međunarodnom zaštitom i prevenciji vršnjačkog nasilja. 

Nada daleko od kuće / Hope Away from Home

*uz potporu UNHCR Hrvatska

Film: In the Rearview, Maciek Hamela / Poljska, Francuska, Ukrajina, 1'24", 2023.

Petak, 27.9. 2024 u 18:00, Polivalentna dvorana, Providurova palača

Broj prisilno raseljenih osoba u svijetu premašio je 110 milijuna. Pa ipak, ljudi koji bježe od ratova, nasilja i proganjanja nastavljaju se suočavati s neprihvatljivim rizicima i otporima u mnogim dijelovima svijeta dok pokušavaju doći do sigurnosti. Eksternalizacija, rastuća diskriminacija, kriminalizacija i politizacija izbjeglica kao i strože i sve restriktivnije politike prihvata prijete pravu na traženje azila i ostvarivanju temeljnih prava izbjeglica. Neki među njima su preživjeli nasilje, zlostavljanje, zanemarivanje, iskorištavanje, bilo da je to bio razlog zbog kojega su bili prisiljeni pobjeći ili su tome bili izloženi na putu do sigurnosti. Što za njih znači biti izbjeglica? Kakvo je njihovo iskustvo izbjeglih osoba u Hrvatskoj? Zašto nam je izazovno prihvatiti drugo i drugačije? I najvažnije – što možemo učiniti kako bismo pružili dobrodošlicu i olakšali uključivanje u lokalnu zajednicu izbjeglicama koje u Hrvatskoj ponovno izgrađuju svoje živote? Ovo su pitanja o kojima će tijekom Tolerance Talka svoja razmišljanja podijeliti izbjeglice ali i osobe s iskustvom rada s izbjeglicama. 

U raspravi sudjeluju / The debate participants are:

Predstavnica UNHCR-a Hrvatska, Anna Rich 

Stanko Perica, ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice u Jugoistočnoj Europi

Olga Luhova, voditeljica grupe podrške za raseljene osobe iz Ukrajine

Ayaz Shah, voditelj filmskih projekcija i edukacijskih programa (Salaam Film Festival)

Moderira: Katina Vrsaljko


Tolerancija i mir, to je moj đir

*uz potporu Ureda za udruge Vlade RH / with the support of the Office for Associations of the Government of the Republic of Croatia 

Film: Sestrinstvo / Sisterhood, Nora el Hourch Francuska, Maroko (France, Marocco), 2023. / 1'41''

Subota, 28.9.2024. u 18:00, Polivalentna dvorana Providurove palače

Nasilje je vrlo kompleksan problem. Djeca u školi, ali i izvan nje, mogu biti uzastopno i sustavno uznemiravana i napadana od strane svojih vršnjaka. Često se problem minorizira ili ignorira prebacujući odgovornost na nekog drugog.  Danas nasilje izaziva pojačanu zabrinutost, ne samo u školama već i u obiteljima diljem svijeta. To nije ni nova ni nepoznata pojava. Nasilju je izložen prevelik broj djece, sama njegova okrutnost se povećava što dovodi do posljedica na zdravlje i dobrobit djece. U današnje, ''brzo'' vrijeme, roditelji, odnosno obitelj često ne posvećuju dovoljno vremena i truda kako bi uistinu sudjelovali u odgoju svoga djeteta. Vrlo često tu ulogu preuzima okolina ili mediji. U svemu tome niti škola ne može biti izolirana. Kako se škole, odnosno učitelji i stručni suradnici suočavaju s problemom nasilja među vršnjacima? Kojim aktivnostima se provode takvi programi? Tko su sudionici, kolika je uključenost i zainteresiranost roditelja i učenika? Koje su poteškoće prilikom provedbe te koji su prijedlozi bolje učinkovitosti i kontinuiranog provođenja preventivnih programa? Ovo su pitanja na koji ćemo pokušati pronaći odgovor na Tolerance talku u Zadru sa stručnjacima iz područja prevencije vršnjačkog nasilja.

U raspravi sudjeluju:

doc.dr.sc Arta Dodaj, Odjel za psihologiju sveučilišta u Zadru

Tihana Biuk Magaš, pročelnica u Upravnom odjelu za odgoj i školstvo Grada Zadra

Ljiljana Gašperov Dujmović, Odjel za mladež Službe kriminalističke policije, Zadar

Saša Šegrt, Kontakt točka programa Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV), Ured za udruge Vlade RH

Moderira: Katina Vrsaljko


Search